WRC: Πρωταθλητής ο Rovanpera για 2η συνεχόμενη χρονιά

O Kalle Rovanpera αρκέστηκε στην 2η θέση στο Ράλι Κεντρικής Ευρώπης, πίσω από τον νικητή Thierry Neuville για να στεφθεί παγκόσμιος πρωταθλητής για 2η συνεχόμενη φορά στα 23 του

WRC Ράλι Κεντρικής Ευρώπης Rovanpera
WRC Ράλι Κεντρικής Ευρώπης Neuville
WRC Ράλι Κεντρικής Ευρώπης Tanak
WRC Ράλι Κεντρικής Ευρώπης tanak

Εσύ τι έκανες στα 23 σου θυμάσαι; Ο Kalle Rovanpera έχοντας κλείσει τα 23 του χρόνια εδώ και 29 ημέρες, πανηγυρίζει ήδη τον δεύτερο τίτλο στην καριέρα του στο WRC, μετά την δεύτερη θέση στο Ράλι Κεντρικής Ευρώπης. Ο Rovanpera χρειαζόταν ελάχιστους βαθμούς για να κατακτήσει τον φετινό τίτλο ακόμη και αν ο κύριος αντίπαλός του, ο Elfyn Evans έμενε στον αγώνα.

Ο Βρετανός όμως δεν τα κατάφερε, έτσι το σημερινό τελευταίο σκέλος του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς ο νεαρός έμεινε δεύτερος πίσω από τον νικητή Thierry Neuville.

O Rovanpera που είναι ο νεότερος νικητής ράλι στην ιστορία του WRC από το 2021 και ήταν πέρσι ο νεότερος πρωταθλητής, είναι πλέον και ο νεότερος δις πρωταθλητής. Αλλά αυτός ο τίτλος όπως παραδέχτηκε ο ίδιος είναι πιο απολαυστικός από τον πρώτο πέρσι.

"Αισθάνομαι πολύ καλά!", τόνισε αμέσως μετά το τέλος της Power Stage και  συμπλήρωσε με νόημα, "Νομίζω ότι η φετινή χρονιά είναι για μένα προσωπικά πιο σημαντική από την περσινή. Ο ανταγωνισμός ήταν πιο στενός και κάναμε καλή δουλειά. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Jonne (Halttunen), είναι ο καλύτερος συνοδηγός στον κόσμο και η ομάδα μας είναι επίσης η καλύτερη. Είναι ωραία - δεν μπορώ να πω περισσότερα. Θα το απολαύσω αυτό περισσότερο από το πρώτο".

Μια σφιχτή αγκαλιά από τον μπαμπά, Harry.

Γιατί είναι πιο απολαυστικός ο φετινός τίτλος;

Αυτό που λέει ο Rovanpera στις δηλώσεις του αυτές είναι επί της ουσίας πως ο φετινός τίτλος χρειάστηκε από τον ίδιο μεγαλύτερη ωριμότητα και πνευματική διαχείριση πάρα ο περσινός. Το 2022 η κυριαρχία του αποτυπώθηκε στις έξι νίκες που κατέκτησε και στο γεγονός πως η Toyota και κυρίως εκείνος με τον Halttunen δίπλα του έμοιαζαν ασταμάτητοι σε κάθε αγώνα.

Υπερέβαλαν ίσως σε ορισμένες περιπτώσεις, οδήγησαν και παίρνοντας ρίσκα που τους έφεραν τις πολλές νίκες και σίγουρα ολοκλήρωσαν αγώνες που ακόμη και αν δεν τους κέρδιζαν θα μπορούσαν να έχουν το τελικό αποτέλεσμα που ήταν το πρωτάθλημα.

Φέτος αυτά δεν συνέβησαν. O Rovanpera με έναν αγώνα να απομένει μέχρι το τέλος του φετινού WRC έχει τρεις νίκες και προφανώς δεν χρειάζεται καν την τέταρτη, παρα μόνο για την προσωπική του στατιστική.

Οι λίγες νίκες σε άλλη περίπτωση ενδεχομένως να σήμαιναν ένα αμφίρροπο πρωτάθλημα και  μια δύσκολη χρονιά, ωστόσο ο Φινλανδός οι μόνες δυσκολίες που αντιμετώπισε ήταν πως δεν μπορούσε να "καθαρίσει" τους αγώνες με τον κυριαρχικό τρόπο που το έκανε το 2022.

Αντί αυτού δεν τερμάτισε ποτέ κάτω από την τέταρτη θέση και μία μόλις φορά εγκατέλειψε, που δεν είναι και τόσο κακό αν εξαιρέσει κανείς πως στην περίπτωσή του ήταν στην Φινλανδία, όπου ήθελε διακαώς να κερδίσει.

Όλα τα παραπάνω συνθέτουν μια εικόνα ενός πολύπειρου οδηγού που είναι λογικό αν σκεφτεί κανείς πως ο 23χρονος Kalle, έχει ήδη δέκα χρόνια προϋπηρεσίας σε αγώνες τοπικών πρωταθλημάτων και μικρότερων κατηγοριών.

Το Ράλι Κεντρικής Ευρώπης

Μια εικόνα που ενισχύθηκε αυτό το Σαββατοκύριακο όταν στις ειδικές της Τσεχίας, υπό καταρρακτώδη βροχή ο Φινλανδός μεγαλούργησε οδηγικά, αναλαμβάνοντας την πρωτοπορία και αυξάνοντας την διαφορά του από τον δεύτερο σε σχεδόν ακραίες καιρικές συνθήκες.

Στον αγώνα ο Thierry Neuville ολοκλήρωσε νικητής και ήταν στην πραγματικότητα ένα δώρο από τον Rovanpera. O Βέλγος ανέλαβε την πρωτοπορία όταν ο Evans τέθηκε εκτός αγώνα και στην συνέχεια απόλαυσε την "αδιαφορία" του Rovanpera για την νίκη.

Τρίτος τερμάτισε ο Ott Tanak στον προτελευταίο του αγώνα με την M-Sport και το Ford Puma και  τον ακολούθησαν τα δύο Toyota Yaris των Ogier και Katsuta. O Teemu Suninen κράτησε το Hyundai i20 N στον αγώνα σε αντίθεση με τον Lappi που είχε ένα ακόμη μεγαλοπρεπές ατύχημα και o Gregoire Munster ολοκλήρωσε τους τερματίσαντες της Rally 1 κατηγορίας.

Δες εδώ τις βαθμολογίες σε οδηγούς και κατασκευαστές μετά το Ράλι Κεντρικής Ευρώπης.